Městská knihovna Kolín - co se chystáMĚSTSKÁ KNIHOVNA KOLÍN

KNIHOVNA JE UZAVŘENA


Chystané a probíhající akce

Odběr novinek z knihovny

Pokud máte zájem dostávat aktuální informace o chystaných novinkách a událostech či akcích Městské knihovny Kolín, neváhejte se přihlásit o odběr na adrese:

17. 2. 2021 / PROVOZ VÝDEJNÍHO OKÉNKA KNIHOVNY

Vážení čtenáři,

od středy 17. února začneme fungovat v režimu výdejního okénka.

Výdejní okénko bude otevřeno na hlavní budově v Husově ulici ve vchodu do Oddělení pro dospělé a na pobočce na sídlišti v Benešově ulici v hlavním vchodu vždy v pondělí, ve středu a ve čtvrtek od 9 do 12 a od 13 do 17.

Máte-li zájem o půjčení knih, napište nám jejich seznam mailem, zatelefonujte nebo si knihy blokujte přímo v našem on-line katalogu. Knihy Vám vyhledáme a připravíme k vyzvednutí.

Mgr. Libuše Vodičková ředitelka knihovny


Poděkování Pavlovi Kárníkovi

Vážení a milí čtenáři.

Ráda bych i prostřednictvím našich webových stránek poděkovala odstoupivšímu řediteli Městské knihovny Kolín, panu Mgr. Pavlovi Kárníkovi. Knihovnu vedl 13 let a za jeho působení se k lepšímu změnila nejen jednotlivá oddělení, ale i činnost Městského informačního centra Kolín.

Díky jeho úsilí se podařilo pozvednout zájem o kolínskou synagogu i Práchovnu. Někteří z Vás si Pavla Kárníka pamatujete jako vedoucího poroty soutěže Macharovo pero, jiní jako mušketýra z pasování na Práchovně. Já si ho budu pamatovat jako zásadového a spravedlivého ''šéfa'', jemuž humor, férovost, ale i lidskost nikdy nebyly cizí a proto bych mu ráda do jeho dalšího působení v Senátu Parlamentu ČR popřála, ať ho vysoká politika nesemele a zůstane i nadále kolínským patriotem a příznivcem knih i naší knihovny. Věřím, že jakmile to bude možné, zavítá do knihovny znovu, tentokráte jako host některé z našich besed pro veřejnost.

Mgr. Libuše Vodičková, ředitelka Městské knihovny Kolín

INFORMACE K PROVOZU KNIHOVNY / PŘEHLED STUPŇŮ PES

Vážení čtenáři, do nového roku Vám přejeme především hodně zdraví, ale také brzký návrat k běžnému životu.

Vzhledem k častým změnám vládních opatření, bude knihovna fungovat podle jednotlivých stupňů PES takto:

 • Stupeň 5: Knihovna bude zcela uzavřena (po Kolíně můžete využít rozvoz knih – mailem nebo telefonem si objednejte na jednotlivých odděleních Vámi požadované knihy a my Vám je v avizovaném čase doručíme domů).
 • Stupeň 4: Budou fungovat výdejní okénka (hlavní budova Husova uliceve vchodu do Oddělení pro dospělé a pobočka na sídlišti – Benešova ulicev hlavním vchodu) v pondělí, středu a čtvrtek v čase 9–12 a 13–17.
 • Stupeň 1–3: Knihovna bude otevřena v běžných výpůjčních hodinách.

Při platnosti stupně 4 a 5 budou Vaše výpůjčky automaticky prodlužovány a nebudeme účtovat žádné sankční poplatky a upomínky z prodlení výpůjček. Nebudeme účtovat ani poplatky za rezervace a blokace.

V nutných případech můžete pro vrácení nadále využít bibliobox v Husově ulici, vzhledem k situaci ovšem může být v daný okamžik zaplněn – v takovém případě se nesnažte do něj své výpůjčky umístit silou.


Využít můžete dostupných on-line služeb:


Více informací a aktuální změny najdete na našem webu a Facebooku.

Těšíme se na Vás po zrušení všech omezení.

OPĚTOVNÉ UZAVŘENÍ KNIHOVNY KVŮLI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU #03

KNIHOVNA JE OPĚT UZAVŘENA

Od pátku 18. prosince 2020 jsou uzavřeny všechny provozy Městské knihovny Kolín na základě vyhlášení vlády České republiky.

Sledujte náš web a Facebook – bude záležet na vládních opatřeních, zda budeme moci otevřít.


Všechny naplánované akce se ruší.


Po dobu této mimořádné situace nebudeme účtovat žádné sankční poplatky a upomínky z prodlení výpůjček, knihy si proto bez obav ponechte do opětovného zprovoznění našich služeb.

V nutných případech můžete pro vrácení nadále využít Bibliobox v Husově ulici, vzhledem k situaci ovšem může být v daný okamžik zaplněn – v takovém případě se nesnažte do něj své výpůjčky umístit silou.


Uzavření hlavní budovy v Husově ulici, pobočky Benešova i pobočky Štítary platí DO ODVOLÁNÍ, sledujte proto vývoj situace na našich webových stránkách či Facebooku.


ODKAZY K INFORMACÍM


Pro kontaktování jednotlivých oddělení knihovny v případě potřeby využijte maily či telefonní čísla:


Těšíme se na Vás po zrušení všech omezení. ❤️

Rozcestník pro seniory - kybernetická bezpečnost

Doporučujeme vzdělávací brožuru Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost pro seniory, která dává tipy a doporučení v problematice kybernetické bezpečnosti.


Příručka je zaměřena na tyto oblasti:

 • zpravodajství a informace na internetu
 • bezpečný pohyb na internetu
 • bezpečná komunikace na internetu
 • bezpečné nakupování na internetu
 • vyhledávání a ověřování informací
 • hesla
 • e-mail
 • on-line nakupování
 • veřejné počítače a sítě
 • on-line sociální sítě
 • on-line platby
 • odkazy a přílohy
 • on-line seznamky
Vzdělávací brožura Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost pro seniory, která dává tipy, doporučení atp. v problematice kybernetické bezpečnosti.

https://www.knihovnakolin.cz/doc/rozcestnik_pro_seniory_kyberneticka_bezpecnost.pdf

Audioknihy na CD k vypůjčení

Od ledna 2016 si v naší čítárně můžete vybírat z nově budované (tedy stále rostoucí) nabídky audioknih – nahrávek mluveného slova.

Městská knihovna Kolín Vám nabízí řadu zajímavých titulů – jejich seznam naleznete v našem webovém katalogu při hledání ve všech dokumentech pod klíčovým slovem AUDIOKNIHY:

www.knihovnako­lin.cz/katalog

Výpůjční doba audioknih je 14 dní s možností prodloužení.

Moudré a kultivované stáří

Díky službě rozvozu knih už nebudou mít starší a imobilní čtenáři problém přečíst si svou oblíbenou knihu nebo nový časopis.

Nejenže jim je automobilem dovezeme, ale navíc jim bude služba poskytována v rámci čtenářského poplatku zcela zdarma.

Objednávky rozvozu knih jsou možné na telefonech 321 720 160 a 602 303 192, nebo e-mailem na adrese:

Díky fialovému vozu Peugeot 107 už nebudou mít starší a imobilní čtenáři problém přečíst si svou oblíbenou knihu nebo nový časopis. Nejenže jim je automobil doveze, ale navíc jim bude služba poskytována v rámci čtenářského poplatku zcela zdarma. Nadace ČEZ přispěla v rámci projektu Moudré a kultivované stáří částkou 100 tisíc korun a TPCA věnovala knihovně svůj dvoumiliontý vyrobený vůz.

Objednávky rozvozu knih jsou možné na telefonech 321 720 160 a 602 303 192, nebo e-mailem na sluzby@knihovnakolin.cz.

Povinná školní četba - s Městskou knihovnou Kolín atraktivněji!

Opět začal nový školní rok a s ním přichází na řadu i povinná – či chcete-li, doporučená – četba.

Městská knihovna Kolín ji nabízí ve třech různých variantách. Nejdůležitější jsou samozřejmě KNIHY – těch má knihovna ve fondu okolo 110 titulů povinné literatury a to na všech odděleních, kromě čítárny.

Čítárna v 1. patře knihovny v hlavní budově tak nabízí alternativní zdroje povinné literatury, které jistě mohou být velice atraktivní variantou knihy nejen pro studenty – čtečky elektronických knih a audioknihy na CD.

ČTEČKY elektronických knih momentálně obsahují díla více než 30 autorů (především je zde literatura 18. a 19. století, ale i Bible a Homér). Jsou to ploché a lehké přístroje o rozměrech tabletu s obrazovkou napodobující papír (elektronický inkoust) a jako elektronické zařízení jsou půjčovány na základě jednoduché smlouvy mezi knihovnou a čtenářem.

AUDIOKNIHY jsou další aktuální variantou povinné literatury. Naše v roce 2016 založená sbírka obsahuje zatím 21 titulů povinné literatury ve formě nahrávky na CD, další ovšem budou postupně přibývat.

Přijďte naši nabídku prozkoumat i Vy.


SEZNAMY V PDF KE STAŽENÍ

www.knihovnako­lin.cz/…y_sez­nam.pdf

www.knihovnako­lin.cz/…_povin­na.pdf

Deskové hry od Albi a Mindoku na dětských odděleních

Od roku 2014 Vám nabízíme k vypůjčení množství deskových her pro celou rodinu i jednotlivce ve všech věkových kategoriích. Nabídku pro Vás stále rozšiřujeme, více informací a hry samotné naleznete přímo na dětských odděleních.

Přijďte si i Vy nějakou z her vyzkoušet!

K zapůjčení zdarma od ledna 2014.

Sběrné místo v Městské knihovně Kolín - ekologii vstříc společně!

Městská knihovna Kolín a Městské informační centrum Kolín se připojily do sítě sběrných míst pro ekologickou likvidaci odpadu.

Nyní tak lze prázdné tonery & cartridge z tiskáren a vybité akumulátorové baterie zdarma vhazovat do označených kartonových boxů na těchto místech:

Městská knihovna Kolín, Husova 69 – 1. patro

Městská knihovna Kolín, pobočka Benešova ulice – chodba

Městské informační centrum Kolín, Na Hradbách 157 – kancelář

© Městská knihovna Kolín 2008–2021

KNIHOVNÍ ŘÁD · ŘÁD INTERNETU · CENÍK · ROZPOČET 2021 & VÝHLED ROZPOČTŮ 2022-2023
POUČENÍ O OCHRANĚ OSOBNÍCH ÚDAJŮ · UČÍME SE PŘÍBĚHEM